Kniha a výstava Jiří Střítecký


2014


roce 2012 nás opustil architekt Jiří Střítecký, spoluzakladatel Ateliéru 8000 a to spustilo řadu událostí, které vyústili v mnohovrstevnatou poctu tomuto skvělému architektovi a mentorovi. Bylo to v době, kdy jsem byl již tři roky po transplantaci a kdy mě Martin Krupauer, společník Jirky, požádal o spolupráci jednak na výstavě ve "Fragnerce" a na knize o Jirkovi, jeho životě i práci ateliéru za dobu, kdy ho vedl společně s Martinem. Hned jsem měl jasno, že to dělat chci. Jednak to byla příležitost se nějak vyrovnat s mým kolapsem z práce na Obytném komplexu Hanspaulka, s úlohou a místem Jirky v mém životě profesním i osobním a vzdát. u poctu, co by skvělému architektovi i člověku. Asi to byl ten nejlepší způsob, jak tohle všechno uchopit i zpracovat a za to jsem dodnes rád!

Potah knihy o Jiřím Stříteckém - kniha v PDF k prohlížení zde


Vybrané typy grafické úpravy stránek z knihy


Plakát k výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera


Tapeta z výstavy Jiří Střítecký v Galerii Jaroslava Fragnera


Kniha a její vznik, když si na to ještě dnes vzpomenu, bylo naprosto neuvěřitelné "psycho" v mnoha ohledech, ale hlavně pokud jde o čas, protože nějakou dobu trvalo, než se z jeho odchodu všichni vzpamatovali a než si život ateliéru zase trochu "sedl". Někdy na podzim 2013 jsme se sešli, kolegové a rodina, k úvahám, jak Jirkovu památku uctít, aby to nebyla patosem opatlaná akce. Po nějaké době bylo rozhodnuto, že ateliér vydá knihu a uspořádá výstavu ve "Fragnerce" a začal závod s časem.

Mariana Pančíková, editorka knihy, začala shánět podklady, vymýšlet koncet, oslovovat Jirkovi kamarády, přátele, kolegy a klienty s prosbou o napsání vzpomínky na Jirku, tak jak ho oni vnímali ve svém životě anebo jakou s ním měli zkušenost. Prostě materiály, ze kterých měla vzniknout kniha a zde se ukázala ranná léta ateliéru jako veliký problém, protože třeba fotodokumentace a potřebné materiály z té doby byl obrovský problém. Tehdy všichni "frčeli na euforce devadesátek" a nějaká archivace a dokumentace? Myslím, že tuhle dobu celkem vtipně a trefně vystihuje replika bývalého Krumlovského starosty Jana Vondrouše, byť zazněla v naprosto jiném kontextu - "ser na to, je revoluce!" Je to jako v lidském životě a parafrázuji-li W. Churchila, tak "na začátku posloucháte srdce a později rozum". Myslím, že ateliér 8000 v tomhle nebyl výjimkou. To vše měla za následek, že práce bylo hodně a času začalo být málo. 

Výsledkem bylo, že jsem na knize začal dělat v lednu a výstava byla na konci dubna a do jejího začátku musela být kniha hotová. Z toho odečtěte měsíc ma tisk a na knihu o 230 stranách máte tři měsíce, za které je třeba udělat grafickou úpravu, nalít texty, udělat korektury, zapracovat a poslat do tiskárny. K tomu ještě přičtěte fakt, že jsem s InDesignem měl zkušenost sotva půl roku, o typografii jsme věděl pendrek, protože jsem hlavně architekt, ale hrdinně jsem na to kývl, protože jsem naprosto netušil, do čeho se řítím! Prostě jako ve filmu Knoflíková válka - "Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam byl býval nechodil". Ale to byla Jirkova výchova - tvářit se jako prezident, i když děláte vrátného v lampárně. Sice Vás to skoro stoprocentně dostane do průšvihu, ale Vaše ego nedopustí, aby jste ztratili tvář a tak to prostě dorvete do konce hlava nehlava. Nic jiného Vám totiž nezbývá, protože v opačném případě jste "mrtvý Homolka". Zde začíná působit Jirkovo ikonické "poserem se až potom". A tak se také stalo!

Kniha se stihla včas. Já jsem zase dělal osmnáct hodin denně, sedm dní v týdnu, jakkoli jsem se po svém kolapsu zařekl, že již nikdy! Ale přežil jsem to, naštěstí, protože to byly "jen" tři měsíce. Navíc jsem do toho ještě s Honzou Lapčíkem připravoval a zařizoval výrobu a instalaci "hlavy", dával dohromady podklady pro vznik filmu do kinoautomatu a pro Jirkovu "kebuli". A aby toho nebylo málo, tak ještě pozvánky na výstavu, plakát, tapetu, instalaci výstavy... Jestli tohle nebylo "pracovní psycho", pak ho už asi v životě nezažiju. Na druhou stranu, tehdy to byl tak trochu návrat do divokých začátků ateliéru, jakkoli ty úplně první, devadesátkové, jsem moc nezažil a spíše je nasával prostřednictvím tchána, kterého Jirka velmi respektoval.  A že Jirka takto profesně respektoval opravdu velmi málo lidí, u kterých byl naprosto přesvědčen o jejich nezpochybnitelných kvalitách! Prostě pořádná ateliérová jízda, která byla, díky nasazení a sepjatosti všech lidí okolo, možná větší poctou Jirkovi, než celá výstava s knihou. A jestli se na nás Jirka koukal, pak mu to muselo asi dělat hodně dobře! Řekl bych, že ano.

Dnes, když si knihou listuji, tak s její grafikou jsem stále celkem spokojen a moc bych na ní neměnil. To samé nemohu říci o "sazbě", za kterou bych si naopak s odstupem doby nafackoval, ale tehdy to byl vlastně malý (spíše veliký) zázrak, že jsem to bez jakýchkoli předchozích zkušeností vysázel, graficky poskládal ten podkladový maglajz a dostal do tisku. Od té doby se v sazbě stále snažím zdokonalovat, ale vždy budu více architekt než sazeč a o typografovi ani nemluvě. Na to mi schází sdostatek drzosti, abych se nazýval typografem.


A co v knize nenajdete? Třeba to, jak Jirku Stříteckého vnímali a charakterizovali lidé z ateliéru a jeho velký kamarád, architekt Radko Květ. Tyhle, většinou jednoslovné charakteristiky vznikly jako materiál pro "hlavu", ale nakonec jsme ji nechali "němou", protože by to na "chlupech" nebylo čitelné. Škoda, ale takto to po letech objevit, je krásná nostalgie, protože i tohle byl Jiří Střítecký a jeho doba. Tak si ji užijte v celé její syrovosti! Jsem rád, že jsem u toho mohl být až do konce, protože jeho odchod začal psát novou kapitolu ateliéru. "Atelier 8000 je mrtev, ať žije A8000"..

Lapča

Země – příroda, půda, živočich, inspirace, hlína, cihla, dřevo, stavební materiál. Voda – lodě, živel, Vltava, rybníčky, vlny, potápění. Vzduch – kite, plachty, vítr, síla, filozofie, létání, ptáci. Oheň – láska, jídlo, děti, ženy, auta, sport, umění, barvy, Dobčice, snowboard. Celnice – Ufo, Mimozemstani, Jine civilizace, Vesmir, Hubble teleskop, Lidska DNA, Život, Populace. Pokrok, Priroda, Respekt, Stare a Nove, Ucta, Hrdost, Pokora, 300h v praci, Atmosfera, Tým, Tvořivost. Atrium, Lamely, Zrychlení, Vzhůru, Zpráva, Nepřesvědčím, Prostor, Světlo

Květ

Kluk z vesnice, rybář, Cvek, lyžař, kamarád, stavitel, doktor, vtipkař, pruďas, snowborďák, manžel, milenec, pohodář, cholerik, bojovník, vynálezce, hajzlík, spolehnutí, nespolehnutí, chytrost, neuchopitelnost, zvídavost, neorganizovaný ochránce přírody a památek, rybníkář, hypochondr, velkorysost, donátor, kajťák, filozof, přítel, podnikatel a taky kolenovrt, parťák… Vole, vole, cigaretka, výborný architekt. A samozřejmě práce… Brno, lyže, Věrka, Jirka, Verunka, Dobčice, Korsika, červený víno, České Budějovice, moře, rybníky, Monika, Majda, děvčata, kapři, slivovice, klobásky, jachta, Řevnice, Jana, Sardinie

Qinta – vodní cesta

Rybáři vs loďaři, Kalhotky – membrány, Ploutev, Město a voda, Splavnění, Strojní pohon, Pachole, Molo, Přístavní hrana, Jeřáb, Zdymadlo, Jez, Přístav, Plavební hloubka, Úvaziště, Rybí přechod, Lodičky, Plachty, Kotva, vodní cesta, velíny, trup, propeler, kosatka, boční vítr, Plavidlo, Kamenný zához, Koryto řeky, Signální značení, Kapitánské zkoušky

Mariana

Stříťa, Alpha Dog, Alfa Romeo, empatie, dominance, feminista, červená, šance, srdce, vztek, ego, křik, generátor, otec, učitel, roztrhám se pro tebe, plátna, barvy, Defender, filantrop, knihy, nocovky, sranda, jízda, rozsévač, hračka, plachty, vrstvy, transparence, zrcadlo, tajemství, vzdor, útěcha, voda, živel, živočich, sedlák, počty, impérium, velkorysost.

Tereza

Emiska, Galán, kozy, Diska, žlutá bunda, klobouk, doutníčky, červené růže, gurmán, noblesa, miláček žen, mlaďoši, lodička, boudičky, tlačenka, Giorgio Armani, nadšenec, vynálezce, krása, neřízená střela, hravost, hnědočech, hospodář, arab, divokost, nekonvenčnost, štědrost, dělám si co chci a po svém, malý velký muž, šéf, příroda, ochránce, bláznivé nápady, šarm, arabica, fantazie, povídání, obětavost, citlivost, radost. A jen tak na mimo soutěž - Paní inženýrko neserte mě!! Hele vole pocem. Svět se v kravskou píču obrací. Neser!!!

Vladan

Žběto dojdi mi pro kačenu, čínský nudle, KFC, cigára, slimky, slivovice, klobouček, cikán, arab, žid, červená košile, nonkonformní, Žběto popelník, mecenáš, cholerik, bajkař a lidový vypravěč, tak ukaž cos vymyslel hlavou, tlačenka, slanina, kočky, psi, Dobčičák, vůdce, velká voda, já jsem autor tak mě budou kurva poslouchat, ristreto, gurmán, požitkář, kuchař, výrobce sýrů, uzenář, rybář, statkář, hoteliér, palič...