Řadové domy v ulici Pod Skalkou

2021


Český Krumlov


Návrh deseti rodinných domů formou řadové zástavby na pozemku drobného brownfieldu bývalých stavebnin Jednota je přístup, který velmi obhajuji - maximálně zahušťujme město na devastovaných územích, doplňme zde rozumné procento zeleně a chraňme tu stávající městskou, abychom nemuseli expandovat do přírodní zeleně mimo již zastavěné území. Takovým přístupem pouze podpoříme "město docházkových vzdáleností", snížíme vnitroměstskou dopravu a přiblížíme přírodní zeleň lidem. Závěr je jednoduchý - urbanizujme stávající strukturu města dovnitř a teprve až když to nebude možné, tak expandujme vně zastavěného území. Z tohoto důvodu považuji záměr investora a návrh za mimořádně ekologický, udržitelný a městotvorný. 

Vizualizace - pohled z ulice Pod Skalkou

Vizualizace - nadhled z ulice Na Skalce

Vizualizace - zákres do fotografie - pohled ze zámecké věže ukazuje zakomponovaní záměru do struktury města

3D model - nadhledová perspektiva na řadové domy

3D model - domy z ulice Pod Skalkou

3D model - domy od řeky Vltavy

3D model - detail z ulice Pod skalkou


Důvodů pro zvolenou koncepci bylo více. Výchozím byl fakt, že se jedná o zanedbaný brownfield, který bylo možné ponechat v jeho neutěšeném stavu, anebo jej využít. Obecně je v ČR snaha o to zvýšit zájem investorů o brownfieldová území. Tyto snahy přímo podporují MMP, MŽP, MPO, agentura CzechInvest... Nicméně přestavba takového území má svá specifika a rizika, která často vedou, na rozdíl od stavby na "zelené louce", ke zvýšeným nákladům. Na druhou stranu, bavíme-li se o ekologii, městotvornosti a podpoře pěší a cyklistické dopravy, tak by takové opětovné využití brownfieldů, mělo být státem mnohem výrazněji podporováno, protože jestli něco přináší celospolečenský prospěch, pak je to opětovné využití brownfieldů. Hustější městská struktura je příznivější pro pěší a cyklistickou dopravu, zmenšení tlaku na nárůst vnitroměstské automobilové dopravy a násobně efektivnější využíti městské infrastruktury, což v samotném důsledku vede k násobně efektivnějšímu využití mandatorních výdajů města na jeho provoz. To neznamená nic jiného, než snížení nákladů na jednu obytnou jednotku a odpověď na snahy různých "ekosnílků" na řídkou, nízkopatrovou zástavbu a dostupné bydlení, protože čím řidší zástavba je, tím dražší je provoz a v konečném důsledku i náklady na pořízení bydlení. 

Důležitým momentem pro naše přemýšlení o území a návrhu zástavby bylo, že město Český Krumlov má na svém území cca 18 brownfieldových území, které mají rozlohu cca 67 ha a představují tak cca 12%, z celkové zastavěné plochy města. I proto jsme přistoupili k formě kompaktní řadové zástavby, která umožňuje kvalitní architekturu a zároveň i vyváženou ekonomiku celého projektu. Domy jsme navrhli tak, že ve vnímání celku jde vlastně o řadu jednotlivých rodinných domů, které, ačkoli jde o řadovku, vizuálně netvoří kompaktní celek, ale sestavu drobnějších, vzájemně posunutých hmot, nepřesahující měřítko běžného rodinného domu v okolí. Pozemek nachází na konci zástavby rodinnými domy, kde se již dále s žádnou další výstavbou nepočítá. S ohledem na budoucí využití brownfieldu Ambit, kde územní plán navrhuje hlavní městské centrum a zástavbu bytovými domy, je takto koncipovaná řadová zástavba, do budoucna vhodná jako přechodová a spojující struktura mezi bytovými a rodinnými domy. Její osazení v terénu je zvoleno tak, aby vstup do domu a garážová stání byla v suterénu. Z ulice Pod Skalkou jsou pak domy opět v měřítku běžných rodinných domů v okolí.
K celkovému odlehčení architektury přispívají arkýře na sloupech a kombinace fasádních materiálů. 

Zvláštní pozornost bude věnována zahradním a sadovým úpravám. Neoddiskutovatelný trend dnešní doby odpovídající i současným trendům bydlení, který se začíná ve městech stále více prosazovat. Terasa nebo malá zahrádka, nenáročná na údržbu, na kterou v pracovním týdnu není čas, ale dostatečná na odpočinek po práci a užívání si podvečerního klidu se zelení. Jde o to, že intenzivní zástavba je pro městskou strukturu přirozenější, brání tlaku na zábor půdního fondu pro stavby na "zelené louce" a mnohem více odpovídá městskému způsobu života. Průzkumy ukazují, že lidem ve většině případů postačuje kvalitní terasa, malá zahrádka, átrium apod., kde mají zajištěn dostatečný pocit soukromí a prostor pro běžnou denní relaxaci. Za "velkou" přírodou pak beztak, velmi často bez ohledu na velikost pozemku, vyrážejí o svátcích a víkendech. Je pravda, že se nejedná o univerzální přístup, ale dá se říci, že v současné společnosti začíná nabývat na oblibě.  Malé pozemky se mnohem lépe a snadněji udržují a v městské struktuře, také zamezují hromadění věcí ve stylu "co když se to bude někdy hodit" a napomáhají udržet kvalitu městského prostoru. Malý pozemek ještě neznamená nekvalitní zeleň a to jak ve vztahu k budoucímu uživateli, tak i ve vztahu k městské struktuře.

V rámci řadové zástavby jsou navrženy zelené ploty mezi pozemky - např. habr, dřišťál, ptačí zob, svída apod. Zahrada je rozdělena na pobytovou a "hospodářskou" část, která je umístěna pod opěrnou zdí, oddělující sousední pozemek. Ta by měla sloužit hlavně jako květinová, bylinková nebo  zeleninová zahrádka s vysokým estetickým účinekem. Pobytová část bude zatravněna a doplněna spíše o zakrslé kultivary ovocných stromů, podle přání klienta. Jako součást domů jsou navržené "zelené" dělící stěny na terasách domu, tvořené dřevěnou treláží, která slouží jako podpora pro popínavé rostliny. Vzhledem k umístění domů, které budou nahlížené i z nadhledových partií u městského hřbitova, jsme se rozhodli i pro zelené extenzivní střechy, které, krom vysoké estetické kvality, nabízejí i ryze praktický přínos, jako zpomalený odtok dešťové vody, ochrana povlakové krytiny střechy. 

Celková koncepce zeleně směřuje k tomu, aby se z celého projektu stala kvalitní "zelená oáza", která nebude časově náročná na údržbu, ale bude poskytovat kvalitní prostor pro relaxaci blízko městského centra. Ať už toho budoucího na místě brownfieldu Ambit anebo toho stávajícího historického. Aby vše fungovalo jak má, je v projektu pamatováno i na technickou a zahradní správu celého areálu, kde je již zapracován prostor pro domovního správce.