
Velín správy městského kolektoru
2014
Český Krumlov
Povodně v roce 2002 v mnohém přepsaly "mapu" Českého Krumlova tím, že zcela jasně ukázaly na kritická místa jeho strategické infrastruktury a velín kolektoru, na kterém je kriticky závislá zásobováním energiemi městská památková rezervace, byl jedním z nich. Jakkoli se jednalo o tzv. tisíciletou vodu, tak s ohledem na jeho strategický význam, bylo ve hře jeho přemístění o patro výše, aby se podobná situace, kdy byl v důsledku povodně velín i kolektor vyřazen z provozu a devastován, již neopakovala. Návrh tedy řeší nové umístění velínu kolektoru a přístup k němu i v situaci, kdy je přízemí, tedy parkoviště P2 zaplaveno a přístup z jeho úrovně je nemožný nebo omezený.

Celkový nadhled na návrh velínu a odpadového hospodářství


Pohled na velín z parkoviště P2

Zakomponování velínu a návrh odpadového hospodářství v Pivovarské ulici - pohled z ulice Latrán

Zakomponování velínu ve vztahu k Pivovarské ulici - pohled k ulici Latrán
Architektura staronového objektu vychází z motivů kamenných zdí porostlých popínavou zelení a "drobné" architektury stojící na krumlovských terasách jako je třeba dům Egona Schieleho nebo objekty na plešiveckých terasách. Nástavba velínu se má v rámci ozeleněného svahu nad parkovištěm pod poštou jevit jako "zelená hrouda", která bude součástí svahu a ozeleněné střechy stávajícího zázemí kolektoru.
Tento princip je na budovu velínu přenesen díky ocelovým košům, které se používají při stavbě gabionových zdí. Prázdné koše nastavené podél fasády objektu slouží jako treláž pro pnutí zeleně. Výhodou takového řešení je, že zeleň nabude na objemu a není pnutá pouze po fasádě což působí mnohem lépe. Dalším pozitivním prvkem uvedeného řešení je fakt, že dům se v průběhu roku barevně mění. Samozřejmě že závisí na druhu zeleně, ale pokud se zvolí popínavé rostliny s květem, je efekt takového řešení o to zajímavější.
Na místě původního velínu vznikne komerční pronajímatelná jednotka, sloužící převážně pro potřeby parkoviště P2. Vstup je zdůrazněn ocelovým tubusem, který slouží jako jasná identifikace a zároveň i jako ochrana proti povětrnostním podmínkám. Regulační stanice plynu a vstupní část do staré štoly a kolektoru je sjednocena a uzavřena pomocí ocelových vrat, které pohledově uzavírají nevzhledné části stavby a výrazně tak vylepšují její stávající tvář.
Přístavba velínu kolektoru do patra je řešena tak, aby nepřevyšovala úroveň Pivovarské ulice. Střecha přístavby je navržena jako veřejná terasa. "Zábradlí" je tvořeno gabionovými koši se zelení, které plynule přecházejí do živého plotu podél Pivovarské ulice. Na střešní terasu navazuje i nové řešení parteru mezi terasou a budovou pošty, kde jsou umístěna dvě parkovací stání pro invalidy a osm podzemních kontejnerů na tříděný komunální odpad.
V roce 2023 bylo rozhodnuto o vybudování bezbariérového přístupu z ulice Pivovarské na parkoviště P2. Studie přístupu provozně i technicky navazuje na tento projekt. Podrobnosti zde