Vodní architektura

2019



Vodní architektura nebyla žádnou zakázkou v tom smyslu, že by byla tvořena pro konkrétního investora na konkrétní místo. Bylo to daleko více inspirováno potřebou hledat řešení pro nevšední zážitky z koupání a vytváření možností koupání, nejenom, pro město Český Krumlov. Zpočátku to bylo vyvoláno reakcí na volební kampaň 2018, ale nakonec se to překlopilo do obecného hledání principů a tvarů, které by bylo možné využít kdekoli.

Základní segment konceptu plavecké vlny

Bezpečně do vody, bezpečně z vody, skvělá zábava

...a když se vynořila jezerní panna, všichni úžasem omdlévali.

Koncept řešení "říčních lázní" s dětským brouzdalištěm

Detail dětského brouzdaliště vytvořeného spojením vln


Původní návrh pro volební kampaň byla segmentová náplavka, modulární šestiúhelníková skládačka, která se dal přispůsobovat místu, ale nakonec z toho vzniklo něco úplně jiného - vlna. Vlna je voda a voda je vlna.
Nápad vychází z toho, že naprostá většina náplavek a mol musí mít schůdky anebo žebřík, aby jste se na ně dostali. Koncept vlny tento nedostatek odstraňuje ať se již jedná o relativně mělkou anebo hlubokou vodní plochu. Tvar vlny umožňuje plynulý vstup a výstup z vody a zároveň slouží jako "ostrov" k odpočinku. Konstrukční řešení vlny umožňuje i různou šířku a při vhodném tvarování i skládání do sestav. Pokud se vlna ozrcadlí a osadí bezpečnostním zábradlím, tak v dolní amplitudě vlny vznikne malé dětské, a díky zábradlí, bezpečné brouzdaliště pro děti či neplavce.
Při ukotvení u břehu a doplnění o přístupovou lávku lze takto vytvořit třeba i říční lázně apod. Tento koncept umoňuje nevídané možnosti a záleží pouze a především na fantazii každého uživatele, jak jej využije!

Vlnu na hladině udržují pneumatické nafouknuté vaky, díky kterým je i snadno přemístitelná aniž by byla nutná její demontáž. To umožnuje i její umístění na volné vodě ve větší vzdálenosti od břehu